Przepis na pyszny dżem z jagody kamczackiej.

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Właściwie ten dżem, to mój pierwszy dżem w życiu. Trochę śmiesznie, że swój pierwszy dżem robię z tak rzadko spotykanych owoców, a nie z bardziej dostępnych i popularnych. W końcu można natknąć się na przepisy na dżem truskawkowy, morelowy, malinowy, jagodowy, z owoców leśnych, ale z jagody kamczackiej… ?

Jagoda kamczacka rośnie u nas na pięciu krzaczkach. Krzaczki obrodziły w owoce – wyszło ich całkiem sporo, jak na tak młodą roślinę. Z jagody kamczackiej zrobiłam koktajl, ciasto i dżem. Przepis na ciasto z jagody kamczackiej odnajdziecie pod poniższym linkiem:

Dżemy z owoców robi się bardzo łatwo. Nie wiem dlaczego wcześniej bałam się robienia dżemów – chyba przez totalny brak wiedzy w tym temacie 🙂 W sumie trochę poczytałam, popytałam mamę, podrążyłam temat i wyszedł mi wspaniały, pyszny dżemik. Właściwie liczy się tutaj też satysfakcja, że potrafimy zrobić co, co normalnie kupujemy tylko w sklepie.

Zachęcam Was do wsparcia akcji „Zawieszony Obiad”. Możesz za niewielką kwotę wesprzeć ciepłym posiłkiem osobę samotną, seniora lub bezdomną w Płocku albo Mławie. Za 5 zł możesz ufundować komuś zupę, za 11 zł drugie danie albo za 16 zł cały obiad. Ja staram się, kiedy mogę, dorzucić moją „cegiełkę”. Satysfakcja z pomagania zagwarantowana Obiad możesz zafundować pod tym linkiem: https://sklepas.org/zawieszony-obiad-ufunduj

Możesz też wspierać dzieło Caritas np. jadłodajnie dla ubogich i również zafundować posiłek potrzebującym. Przykładowo możesz w łatwy sposób wesprzeć Caritas Poznań: https://caritaspoznan.pl/akcje/jadlodajnie-dla-ubogich

PRZEPIS NA DŻEM Z JAGODY KAMCZACKIEJ

Z jednego kilograma jagody kamczackiej wyszły mi 3 słoiczki dżemu (słoiczek ma około 200 ml pojemności).

Składniki:

  • 1 kg owoców – jagody kamczackiej
  • 0,5 kg zwykłego cukru
  • dwie łyżki wody

Przygotowanie:

  • Owoce dobrze umyć i włożyć je do szerokiego i płaskiego garnka.
  • Posypać je cukrem i dodać wodę.
  • Mieszać co jakiś czas, aby owoce nie przywarły do dna garnka.
  • Podczas procesu gotowania owoców, przygotować słoiki. Słoiki należy dobrze umyć i włożyć je do piekarnika na około 15 minut. Piekarnik należy nastawić na 150 stopni C. W ten sposób wyprażamy słoiki. Można też włożyć do piekarnika zakrętki (odkręcone).
  • Gdy dżem odpowiednio zgęstnieje (będzie miał konsystencje dżemu, nie będzie „spływał”) przełożyć go do suchych i wyprażonych słoików. Słoiki szybko zakręcić i ułożyć je do góry dnem.
  • Gdy przestygną są gotowe do spożycia.

DŻEM Z JAGODY KAMCZACKIEJ GOTOWY! SMACZNEGO♥

dżem z jagody kamczackiej
dżem z jagody kamczackiej
- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img