Czarny bez – raj dla oczu, nosa i podniebienia

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Czarny bez to nieduży krzew lub drzewo. W moim ogrodzie rośnie w kilku miejscach, ponieważ jest rozsiewany przez ptaki (czarny bez stanowi przysmak dla ptaków, które przy okazji rozsiewają nasiona na spore odległości). Nie traktujemy czarnego bzu jako chwastu.

Czarny bez ma ozdobne kwiaty i malowniczy pokrój, wydziela charakterystyczny zapach. Uważam, że bardzo miły, choć niektórym osobom może wydawać się nieco mdły. Owoce tej rośliny mają właściwości lecznicze. Dodatkowo jest łatwy w uprawie, szybko rośnie i kwitnie w czerwcu, tworząc białe, piękne baldachy, które są często odwiedzane przez owady. Czarny bez gęsto porasta nieużytki i przydroża.

Wczesną jesienią pojawiają się niewielkie, ale bardzo liczne owocostany, które pozostają na krzewach na długo po pierwszych przymrozkach. Czarny bez nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale lubi żyzną glebę o odczynie zasadowym, zasobną w wapń i azot (choć rośnie tam, gdzie słabą rosną inne rośliny). Czarny bez lubi miejsca nasłonecznione, ale i dobrze radzi sobie też w półcieniu.

Dzikie krzewy bzu doskonale nadają się do uprawy w ogrodzie, ale można też kupić sadzonki w szkółkach (odmiany hodowlane np. „Korsor”, „Alleso”, „Samp”, które tworzą większe owoce, są dekoracyjne i obficie plonują, ale nie osiągają dużych rozmiarów).

Kwiaty czarnego bzu są jadalne i możemy je wykorzystać w kuchni. Ja postanowiłam zrobić „małe co nieco” z pięknych i aromatycznych gron kwiatowych, a mianowicie placki z kwiatów czarnego bzu, których przepis dostępny jest pod tym linkiem:

W tej chwili czarny bez kwitnie i wykorzystałam jego kwiaty. Czekam jednak z utęsknieniem na jego owoce. Owoce czarnego bzu są skarbnicą zdrowia (owoce bzu działają oczyszczająco na nasz organizm, mogą usuwać toksyny egzogenne oraz szkodliwe produkty przemiany materii, a nawet mogą regulować wypróżnienie, wiec są szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z zaparciami). Można z nich zrobić soki, syropy, galaretki, czy nawet ocet. Ale o tym w innym poście…

czarny bez kwiaty
czarny bez kwiaty
czarny bez kwiaty
czarny bez kwiaty
czarny bez kwiaty

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img