Kiedy kwitną bzy…

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

„Kiedy znów zakwitną białe bzy”. Taką piosenkę, piękną i romantyczną, śpiewał między innymi Jerzy Połomski. Białe bzy właśnie zakwitły. Choć w tym roku pogoda majowa nas nie rozpieszcza, to na bzy zawsze można liczyć. W maju urzekają nas przepiękne, pachnące, rurkowate kwiaty, zebrane w okazałe wiechy. Cudownie kwitną te zwykłe pojedyncze, jak i te podwójne.

Bez to potoczna nazwa lilaka pospolitego. Roślina ta jest bardzo popularna w polskich ogrodach, a także na obrzeżach sadów, jak u mojego wujka. Rosną tam od dziesięcioleci. Dzikie formy lilaka pospolitego pachną najmocniej, dlatego jego kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły i motyle.

Popularne odcienie bzu to fiolet i biały, ale są też różowe. Natomiast za najcenniejsze uchodzą kwiaty dwubarwne.

Wymagania

Bzy zaliczają się do jednych z najmniej wymagających ogrodowych krzewów. Mogą rosnąć na ubogich glebach, nie potrzebują zbyt wiele wilgoci, całkiem dobrze znoszą mróz oraz suszę. Są długowieczne, więc można nimi cieszyć oko przez wiele lat.

Najlepiej wybrać dla nich nasłonecznione albo półcieniste miejsce w ogrodzie, gdyż mając dużo światła kwitną najpiękniej. Trzeba jednak pamiętać o stałym usuwaniu odrostów korzeniowych, a także o cięciu tuż po przekwitnięciu.

Bzy można sadzić w grupach lub pojedynczo. Są też specjalne odmiany z których można ukształtować żywopłot. Najlepszy czas na sadzenie to wiosna lub jesień. Trzeba przygotować specjalny dołek, który powinien był dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Wypełniamy dołek żyzną ziemią i dobrze podlewamy.

Bez idealnie nadaje się na bukiety, ale nie wolno go łamać ani urywać. Najlepiej ściąć go sekatorem lub nożyczkami, a idealna pora na ścięcie to rano albo wieczór. Uwaga! Zanim bez trafi do wazonu, przytnij końcówki jego gałązek i często zmieniaj wodę, a odwdzięczy się cudownym zapachem.

O tym, że bzy lubią stanowisko nasłonecznione, mogą świadczyć bzy w naszym ogrodzie. Otrzymane od znajomych, posadzone jesienią z gołym korzeniem przyjęły się bardzo dobrze, ale stanowisko pod drzewami, w więc mało nasłonecznione, słabo mu służy, gdyż choć kwiaty są piękne, to jest ich mało.

Warto w tym miejscu wspomnieć o popularnej odmianie bzu, a mianowicie lilaku „Meyera”. Jest to najmniejszy krzew wśród lilaków. Jest wytrzymały, dość odporny na mrozy i gęsto rosnący. Jego kwiaty są purpurowo – fioletowe. Kwitnie w maju i w czerwcu i często powtarza kwitnienie jesienią. Bardzo intensywnie pachnie. W naszym ogrodzie rośnie już w dwóch miejscach i mama kilka sadzonek wydała wśród znajomych.

bzy w ogrodzie

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img