Magnolia. Wiosenna królowa.

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Jadąc samochodem przez moją miejscowość w co trzecim ogrodzie przydomowym mogłam podziwiać pięknie kwitnące magnolie. Różniły się głównie wielkością i rozłożystością gałązek, gdyż większość miała kolor pudrowego różu i prawdopodobnie była tym samym gatunkiem – Magnolią Soulange’a (odmiana Speciosa, Rustica Rubra lub Lennei). Kwitnąca magnolia jest imponująca i wzbudza zachwyt, a im większa, tym bardziej przyciąga wzrok. Przy niektórych domach magnolie były naprawdę sporej wielkości i były w momencie ich kwitnienia prawdziwą gwiazdą w ogrodach.

Ja postanowiłam zajechać pod dom mojej babci, gdyż tam rośnie piękna magnolia już od wielu lat. I to właśnie ta królowa wiosny wywiera największe wrażenie na przejeżdżających obok mieszkańców.

Magnolia należy do rodziny magnoliowatych i liczy sobie około 80 gatunków. Rośliny te pojawiły się przeszło 100 mln lat temu i przetrwały po dziś dzień. Wszystkie rosną w dwóch głównych regionach – na Dalekich Wschodzie oraz w południowo – wschodniej części Ameryki Północnej. Gatunki magnolii różnią się między sobą mrozoodpornością i nie wszystkie są w Polsce odporne na mróz. W naszym kraju uprawia się przede wszystkim gatunki pochodzące z Azji.

Kwiaty magnolii są duże i kwitną głównie wiosną, choć są takie gatunki, które rozwijają się latem. Poszczególne gatunki magnolii różnią się między sobą wielkością – obok dużych drzew dorastających do kilkudziesięciu metrów występują dużo mniejsze, praktycznie krzewiasto rosnące gatunki. Istnieją gatunki, które mogą pochwalić się wyjątkowo dużymi i dekoracyjnymi liśćmi. Magnolię mają dość szeroki i płytki system korzeniowy, co skutkuje tym, że są wrażliwe na uszkodzenia.

kwiat magnolii

Jakie gatunki magnolii polecane są na mniejsze działki? To magnolie rosnące do 3-5 metrów np.:

  • gatunek: Magnolia Loebnera, odmiana Leonard Messel, kwiaty różowe, wewnątrz białe
  • gatunek: Magnolia purpurowa, odmiana Nigra, kwiaty ciemnopurpurowe
  • gatunek: Magnolia gwiaździsta, odmiana Royal Star, kwiaty białe i odmiana Rosea, kwiaty różowe
  • gatunek: Magnolia Soulange’a, odmiana Lennei, kwiaty purpuroworóżowe na zewnątrz i białe wewnątrz.

Jakie gatunki magnolii polecane do większych ogrodów? To magnolie rosnące do 5-8 metrów np.:

  • gatunek: Magnolia Siebolda, kwiaty białe
  • gatunek: Magnolia Soulange’a, odmiana Speciosa, kwiaty białe z różowymi barwami oraz odmiana Rustica Rubra, kwiaty różowoczerwone na zewnątrz i biało-różowe wewnątrz
  • odmiany mieszańcowe: Yellow River (kwiaty jasnożółte), Yellow Bird (kwiaty ciemnożółte), czy Elizabeth (kwiaty żółtokremowe)

Magnolie są wymagające, ale stosunkowo łatwe w pielęgnacji

Magnolie lubią stanowiska nasłonecznione, osłonięte od zimnych wiatrów i ciepłe. Przed to, że wcześnie kwitną mogą przemarzać przy spadkach temperatury lekko poniżej zera. Dlatego najlepsze są miejsca wolne od wiosennych przymrozków. Gleba powinna być głęboka, żyzna i co ważne kwaśna o odczynie pH 5-6. Gdy gleba ma zasadowy odczyn liście mogą dostać chlorozy i przybierają odcień żółtawy, co może doprowadzić do umierania rośliny.

Uwaga! Magnolia nie lubi przesadzania, dlatego warto wybrać dla niej odpowiednie miejsce. Przed sadzeniem magnolii warto jest prawidłowo przygotować podłoże, dodając (jeśli istnieje taka konieczność) torf wysoki o kwaśnym odczynie. Korzystnie na roślinę , a głównie jej wzrost, wpływa ściółkowanie gleby wokół pnia np. korą sosnową, igliwiem sosnowym czy torfem. Dzięki temu chroni się glebę przed wahaniami temperatury i wysychaniem.

Magnolie nie wymagają cięcia, co więcej ciecie może być dla nich szkodliwe, gdyż może doprowadzić do osłabienia kwitnienia. Zranione cięciem miejsca źle się goją, a młode pędy raczej bardzo rzadko pojawiają się na starszych częściach gałęzi. Powinno się jedynie usunąć martwe i chore pędy. Jednak w przypadku korygowania koron młodych magnolii dopuszcza się cięcie. Rośliny te powinno sadzić się wiosną, z uprawy pojemnikowej.

Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji. Jeśli posadzimy ją w odpowiednim miejscu można się nią nie zajmować- w końcu to nie przypadek, że w naturalnym warunkach przeżyły aż tyle lat. Magnolie są dość odporne na ataki szkodników i chorób.

Co ciekawe, magnolie to kwiat symbol. W Chinach symbolizują czystość i szlachetność, a w Korei Północnej jest traktowana jako kwiat narodowy.

magnolia przed domem mojej babci
kwiat magnolii
kwiaty magnolii
magnolia
żółte kwiaty magnolii
kolejna magnolia czeka na zasadzenie 🙂

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img