ZAINWESTUJ W SIEBIE! TO SIĘ OPŁACA!

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

„Najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie„. To zdanie powinno zostać wydrukowane i powieszone w jakieś niekoniecznie różowej ramce 🙂 Może codzienne zerkanie na ten napis sprawiłoby, że jego znaczenie wryłoby się w naszym umyśle tak mocno, że stałoby się oczywistością i zaowocowało w przyszłości.

Aż do czasów ukończenia szkoły oraz studiów niemal każdy człowiek inwestuje w siebie poprzez naukę. Jako dzieci i młodzi ludzie bez przerwy mamy styczność z nauką, ale potem wielu dorosłych nie ma już chęci i często czasu na naukę nowych rzeczy. Oczywiście pojęcie nauka, którą możemy potraktować jako inwestycję w wieku dorosłym mocno się zmienia w porównaniu z czasami szkolnymi. Jak powiedział P. Coelho „Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.” Jako dorośli potrzebujemy nowych umiejętności (czyli potrzebujemy się ich nauczyć), aby polepszyć nasze życie, głównie finansowo, ale nie tylko. Nowe umiejętności mogą nam się przydać, abyśmy lepiej czuli się w naszej skórze, czy np. w relacjach z innymi ludźmi. Weźmy chociażby kursy podrywania i uwodzenia (tak,są takie osoby, które chcą się tego nauczyć). Taki kurs podniesie naszą samoocenę, pewność siebie i może zaowocuje nowymi znajomościami i idealnym związkiem na całe życie.

Pieniądze i czas przeznaczony na inwestowanie w siebie nigdy nie zostanie uznane za marnotrawstwo. Czytanie jak polepszyć swój domowy budżet, szukanie informacji jak zaoszczędzić na prądzie, gazie i wodzie, oglądanie wykładów odnośnie samorozwoju na Youtubie, uczestniczenie w kursie szybkiego czytania może nam przynieść tylko korzyści. Nie oszczędzaj pieniędzy i czasu jeśli chodzi o inwestowanie w siebie.

Potrzebujecie jakiś pomysłów, jak zacząć swoją przygodę w ulepszanie własnej osoby? Jak być lepszą wersją siebie? Proszę bardzo!

inwestycja w siebie

“Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”

-WaRREN BUFFETT-

1. ZMIEŃ SPOSÓB MYŚLENIA O SOBIE

Myślenie negatywnie o sobie, swojej przyszłości, życiu, czy dokonaniach ma ogromny (bardzo niekorzystny) wpływ na nasze życie. Nasze poglądy są ograniczone naszym negatywnym myśleniem. Wątpimy w siebie i nasze umiejętności. Nasza niska samoocena sprawia, że oddalamy się od osiągnięcia naszych celów i w ogóle od osiągnięcia szczęścia w wielu dziedzinach życia.

Weź głęboki oddech i zastanów się jak Twoje negatywne nastawienie wpłynęło na Twoje życie. Ile razy zrezygnowałeś z jakieś świetnego pomysłu przez to, że myślałeś, że i tak sobie nie poradzisz? Ile razy nie podjąłeś ryzyka? Ile razy omijałeś okazje, które dawał Ci los, a które w tamtym momencie wydawały Ci się za trudne? Pewnie byłbyś w stanie wymienić chociaż kilka. Ja do dzisiaj żałuję, że nie poszłam na dodatkowe kursy komputerowe, oferowane przez moją uczelnię, bo byłam pewna, że są dla mnie za trudne. Teraz, zastanów się jak Twoje negatywne myślenie o sobie wpłynęło na to kim jesteś i w jakim miejscu życia się znajdujesz.

Od teraz spróbuj zamienić te wszystkie okropne, krzywdzące, często nieprawdziwe myśli na pozytywne myślenie. Przede wszystkim doceniaj swoje dobre cechy i często podkreślaj je w swoich myślach. Skup myśli na tym, że wszystko będzie dobrze. Nawet porażkę można zamienić w sukces, jeśli pomyśli się o niej jako drodze do celu. Więcej o dobrodziejstwie porażki możesz przeczytać tutaj: https://www.izamisztal.pl/2021/04/24/jak-zamienic-porazke-w-sukces/

Niech pozytywne myślenie o sobie będzie Twoją świadomą decyzją – wtedy inwestowanie w siebie przyjdzie Ci naturalnie i nawet nie przejdzie Ci przez myśl, że zdobywanie nowych umiejętności jest nic nie warte.

2. POSZUKAJ SWOJEGO NAUCZYCIELA I WZORUJ SIĘ NA NIM

Nie, nie chodzi mi tutaj o nauczyciela matematyki z podstawówki (chyba, że akurat on jest Twoim wzorem). Chodzi mi o osobę, którą podziwiasz, jego życie lub osiągnięcia są są dla ciebie istotne, jego wiedza w danej dziedzinie Ci imponuje. Pewnie znasz jakąś osobę, która na przyjęciach urodzinowych rozmawia z ciocią lub wujkiem o jej sprawach zawodowych, bo chce pójść podobną drogą albo kogoś, kto często omawia swoje wybory życiowe z kimś, kogo darzy dużym szacunkiem, a jego zdanie jest dla niego niezwykle istotne. Mam przyjaciółkę, która bardzo chciała dostać się na studia medyczne i na każdym rodzinnym spotkaniu zagadywała ciocię – lekarza rodzinnego o różne aspekty związane z jej zawodem. Dzisiaj, po wielu latach pracuje z nią w jednej przychodni rodzinnej. Ja w okresie studenckim wzorowałam się na mojej koleżance ze studiów, z którą mieszkałam kilka lat – to jej pilność w uczeniu się, nieopuszczanie zajęć, dociekanie różnych rzeczy, związanych z nauką sprawiała, że miałam ochotę zachowywać się trochę jak ona. Dzięki niej zdałam wiele egzaminów w pierwszym terminie – po prostu widząc ją, chciało mi się uczyć.

Mentoring jest popularny zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W Polsce często w pracy, zwłaszcza w dużych korporacjach, istnieją osoby, które oferują wsparcie i konsultację nowym pracownikom. Ja w swojej pierwszej poważnej pracy miałam mentorkę, która miała tak samo na imię, jak ja 🙂 Pamiętam, że byłam wdzięczna, że się mną opiekowała i że zawsze mogłam liczyć na jej wiedzę i doświadczenie. Byłam ciekawa jak dotarła do miejsca, w którym się znajdowała i była dla mnie wzorem – dzisiaj poszłam inną ścieżką, ale wtedy bardzo się na niej wzorowałam. Często to właśnie osoby w pracy, nawet sam szef są dla nas wzorem do naśladowania. Pamiętam, że ja zawsze podziwiałam osoby, które otworzyły własne firmy, zwłaszcza ich wiedzę na temat prowadzenia biznesu, sposób komunikacji z pracownikami czy pewność siebie.

Czasem naszym mentorem może być ktoś z kimś nie mamy szans porozmawiać na żywo np. znany biznesmen, pisarka, sportowiec, filantrop czy nawet osoba duchowna. Ich życie, sposób myślenia, pracę jaką włożyli w osiągnięcie swoich celów, wartości jakimi się kierują można poznać dzięki autobiografiom, biografiom, telewizji, czy internecie. Ja mam małą obsesję na punkcie czytania biografii pisarzy. Pamiętam, że pierwszą biografią jaką przeczytałam, była historia J.K. Rowling, słynnej autorki serii o Harrym Potterze. Do dzisiaj pamiętam jak się zdziwiłam, gdy przeczytałam, że zanim została znaną pisarką, była samotną matką z depresją i ogromnymi kłopotami finansowymi, a jej pierwszy mąż znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie.

3. POSZUKAJ CIEKAWYCH I PRZYDATNYCH KURSÓW INTERNETOWYCH

Jeśli chcesz udoskonalić się w projektowaniu prostych grafik albo w ogóle zacząć przygodę z grafikami, zapisz się na kurs online. Jeśli chcesz poprawić gramatykę języka niemieckiego, zapisz się na kurs online. Jeśli chcesz zacząć przygodę z programowaniem, zapisz się na kurs online. Można tak pisać bez końca. W tej chwili jest najlepszy czas na zapisanie się na kursy. Tak, właśnie w tej chwili. Taki sposób nauki szturmem podbija nie tylko Internet, ale i kursantów. Kursy głownie składają się z planu nauki lub programu nauczania i są zorganizowane w moduły. Z reguły zawierają w sobie obrazy, filmy, zdjęcia, teksty, czy hiperłącza.

Jeśli masz dostęp do stałego łącza internetowego, masz też dostęp do nieskończonej ilości kursów, zarówno w języku polskim, jak i obcym. Istnieje wiele płatnych kursów, które są bardzo wartościowe i na koniec możemy dostać certyfikat jego ukończenia,który oczywiście można wpisać sobie do CV.

Oprócz płatnych kursów istnieje wiele darmowych kursów, głównie dotyczących podstaw jakiegoś tematu. Wystarczy kilka kliknięć, aby szybko odszukać interesujący nas temat. Przykładem może być tutaj darmowy kurs podstaw marketingu internetowego: https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/course/digital-marketing albo kurs „Planowanie własnej kariery zawodowej”, czy kurs „Umiejętności interpersonalne”, które są dostępne na stronie Akademii PARP – portalu e-learningowym.

4. POSZUKAJ SPOSOBU NA DODATKOWY ZAROBEK NA TWOJEJ NOWEJ UMIEJĘTNOŚCI

Moja siostra, która ma dobrą pracę w dziedzinie HR postanowiła wrócić do zainteresowania z dzieciństwa i zainwestować czas w naukę rysunku, ale w formie rysunku cyfrowego. Dodatkowo uczęszczała w weekendy na kurs grafiki komputerowej. Zaczęła dorabiać sobie po godzinach pracy i dzisiaj pieniądze z jej dodatkowych zleceń są prawie równe jej wypłacie ze stałej pracy. Czeka tylko na moment, aż będzie mogła się utrzymać z samych zleceń. Ona poszukała sposobu na pieniądze ekstra i myślę, że wiele osób mogłoby zacząć dorabiać, wykorzystując swoje nowo zdobyte umiejętności. Może udzielanie korepetycji z języka obcego, może podjęcie dodatkowej pracy jako copywriter-freelancer albo trener personalny, może korekta tekstów, może prowadzenie profili firmowych na social mediach, może biznes internetowy, może sprzedaż rękodzieła, może wykonywanie manicure hybrydowego, może przedłużanie rzęs. Tych może jest aż tak dużo, że trudno to zliczyć. Wystarczy pomyśleć jaka umiejętność powinna nam przynieść zysk finansowy i nie zwlekać z jej wyuczeniem się, tylko spróbować swoich sił w nowej dziedzinie.

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img