Szachownica cesarska. Azjatycka roślina w naszym ogrodzie.

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Szachownica cesarska to dostojny kwiat, rosnący do jednego metra wysokości, rarytas i prawdziwa perła w ogrodzie. Jest też ostatnio popularny jako kwiat cięty i może zaciekawić florystów. Rośliny te rosną dziko w południowej Azji, natomiast w Europie uprawniana jest od XVI wieku. W przeszłości uznawano ją za roślinę leczniczą. Należy do rodziny liliowatych i potocznie nazywana jest cesarską koroną, gdyż najbardziej ozdobną częścią rośliny jest pęk liści z okółkiem zwisających kolorowych „dzwonków”. Szachownica cesarska wydziela niezbyt przyjemną dla nosa woń. Jedni ją lubią, a inni nie znoszą, uznając ją za zbyt drażniącą. Jej zapach może odstraszać myszy i nornice, które bardzo często żerują na cebulkach innych roślin ozdobnych. Pędy są mięsiste, sztywne i grube, a w dolnej części mocno ulistnione.

Roślina ta bardzo elegancko prezentuje się w większości miejsc, zarówno w ogrodzie, jak i w skrzyniach lub donicach na tarasie albo balkonie. Szachownica cesarska nie jest trudna w uprawie, ale warto dobrze zastanowić się co do stanowiska oraz podłoża. Będziemy mogli długo cieszyć się okazałymi kwiatami, jeśli posadzimy ją w miejscu nasłonecznionym albo lekko zaciemnionym, ciepłym, osłoniętym od podmuchów wiatru. Ważna jest też gleba. Powinna być przepuszczalna i próchnicza o odczynie obojętnym.

Cebule szachownicy cesarskiej powinno sadzić się późnym latem, najlepiej zaraz po ich kupieniu. Sadzimy je pod koniec sierpnia lub na początku września, na głębokość około 20 cm (w przybliżeniu trzykrotna wysokość cebulki), lekko je pochylając, tak aby na szczycie cebuli nie gromadziła się woda. Odstęp pomiędzy cebulami powinien wynosić około 40 cm. W okresie wiosennym powinniśmy zasilić szachownicę porcją pełnoskładnikowego nawozu. Co kilka lat należy odmłodzić rośliny – polega to na wykopaniu szachownicy, rozdzieleniu cebul i rozsadzeniu ich w kolejne, nowo przygotowane miejsce. Szachownice bardzo lubią ściółkowanie, także po posadzeniu.

Co jeszcze warto wiedzieć? Szachownica cesarska jeśli ma zapewnione dobre warunki, to raczej rzadko choruje. Może przemarzać. Należy zapamiętać, że przed mocnym mrozem cebulę tej rośliny odpowiednio chroni ściółka. Ze szkodników należy uważać na poskrzypkę liliową.

Szachownica cesarska w mamy ogrodzie już od sześciu lat cieszy nasze oko. Przechodząc obok niej przypominają mi się azjatyckie, lekko orientalne klimaty. Jednak, ze względu na ich wiek, zbliża się już powoli czas, aby je odmłodzić…

W ogrodzie towarzyszyła mi książka „Dotyk Julii” Tahereh Mafi – powieść młodzieżowa opowiadająca o świecie po wielkiej klęsce, rządzonym przez wojsko i o dziewczynie, której dotyk zabija.

szachownica cesarska korona cearska
szachownica cesarska, korona cesarska
szachownica cesarska, korona cesarska
szachownica cesarska, korona cesarska
szachownica cesarska, cesarska korona
- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img