Klon palmowy. Japońska ozdoba Twojego ogrodu.

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

klon palmowy

Klon palmowy, zachwycający wielu ogrodników, wywodzi się z Japonii oraz Korei Południowej i prawdopodobnie powstał samoistnie. Już od wczesnej młodości jest świetnym elementem dekoracyjnym ogrodu. Klon palmowy jest najczęściej sadzonym w celach ozdobnych gatunkiem klonu. Do Europy przywieźli tę roślinę brytyjscy botanicy w XIX wieku, a dokładnie w 1830 r. Jednak odmiany które przywieźli były mało odporne na panującą w Wielkiej Brytanii niską temperaturę. Dopiero kilkanaście lat później niemiecki botanik sprowadził z Japonii do europejskich szkółek różne odmiany klonu, aby w tych szkółkach selekcjonowano je pod względem odporności na niską temperaturę. Dzisiaj, zarówno w Europie, jak i Azji uważa się klon palmowy za jedną z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych roślin ozdobnych. Przyjmuje się, że na całym świecie istnieje około 350 odmian tego ciekawego drzewka.

Klon palmowy ma rozłożysty pokrój z nieśmiało przewieszającymi się gałązkami. Zrzuca liście na zimę. Rośnie stosunkowo powoli i rzadko przekracza wysokość 4 do 5 metrów (w naszym kraju). Najmłodsze pędy są w odcieniu purpury, a nieco starsze urzekają srebrzystym kolorem, co sprawia, że klon ciekawie prezentuje się także w okresie bezlistnym. Chociaż trzeba wyraźnie podkreślić, że to właśnie liście są największym bogactwem tej rośliny. Na samym początku wiosny są ciemnopurpurowe, a latem i wczesną jesienią zmieniają nieco swoje kolory. Niewielkie czerwonawe kwiaty rozwijają się późną wiosną, natomiast owoce dojrzewają we wrześniu.

Klon palmowy warto posadzić w miejscu, gdzie będzie się godnie prezentował. Może gdzieś osobno na trawniku i w tle z drzewami o jasnozielonych liściach? Z pewnością trzeba go posadzić w miejscu, które jest nasłonecznione (ale nie pełne słońca, raczej miejsce, gdzie światło jest rozproszone) i zaciszne. Klon palmowy może być sadzony pojedynczo, przed wejściem do domu, pośrodku trawnika, nad brzegiem oczka wodnego, w ogródku żwirowym, skalnym, czy w donicy na tarasie lub balkonie.Ta roślina nie lubi wiatru, dlatego czasem warto ustawić wokół niej ochronne płotki. Można również klon osłonić na zimę agrowłókniną lub słomianą matą. Klonów palmowych nie powinno się sadzić na podmokłych stanowiskach, gdyż najlepiej czują się na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie.

Wiosną wykonujemy cięcie korekcyjne, usuwamy tylko gałęzie przemarznięte i te, które zbyt zagęszczają. Również wiosną nawozimy starsze klony garścią nawozu pełnoskładnikowego lub warstwą kompostu, który należy wymieszać z ziemią. Od sierpnia nie należy rośliny nawozić, gdyż pędy nie zdrewnieją przed zimą i wówczas możemy je narazić na wymarzanie.

W szkółkach najczęściej możemy kupić klon palmowy np. odmianę Atropurpureum o wysokości około 30-50 cm, ukorzeniony, w pojemnikach dwulitrowych. Mama kupiła już nieco wyższy klon palmowy w jednej ze szkółek w Wielkopolsce za 320 złotych (sadzenie widoczne na zdjęciach). Jest to młoda roślina, która już jest piękną ozdobą ogrodu, a będzie cieszyć oczy przez wiele lat. Z całego serca zachęcam do zainteresowania się tą rośliną.

klon palmowy w naszym ogrodzie
przygotowanie gruntu dla klonu palmowego w ogrodzie

klon palmowy przed wsadzeniem
klon palmowy ogród przydomowy
klon palmowy kształt liści
klon palmowy ogród przydomowy
klon palmowy w przydomowym ogrodzie

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img