4 maja Dniem Strażaka. Dziękujemy ♥

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. To nie przypadkowa data, bo jest to dzień, w którym Kościół katolicki wspomina patrona strażaków – Św. Floriana.

„W straży pożarnej walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi – pożarowi – bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy, i w jakim języku mówimy” – są to słowa JJ. Edmonsona, australijskiego strażaka,  który zainicjował celebrowanie na całym świecie poświęcenia, trudu i ciężkiej pracy ludzi, walczących z najpotężniejszym i najbardziej zdradliwym żywiołem, jakim jest ogień.

O tym jak ogień potrafił być niebezpieczny przekonał się sam J.J. Edmonson – podczas jednej z akcji stracił pięciu przyjaciół – strażaków.  Dzisiaj wierzę, i może Wy również, że tych pięciu odważnych mężczyzn pomaga Świętemu Florianowi w czuwaniu nad bezpieczeństwem polskich strażaków.

Święty Florian jest patronem ludzi wierzących w swoją misję, ponieważ sam był człowiekiem, który aż do swojej śmierci nie przeciwstawił się swoim ideałom. Był chrześcijaninem w czasach, kiedy zabijano każdego, kto przyznał się, że wierzy w Chrystusa. Kiedy odkryto, że Święty Florian jest chrześcijaninem próbowano groźbami i torturami zmusić go, aby oddał cześć pogańskim bożkom.  Jednak Święty Florian, pomimo strachu i bólu,  pozostał nieugięty i niezłomny w swoich zasadach. Za swoją wiarą poniósł najgorszą z możliwych kar. Śmierć. Przywiązano mu kamień do szyi i wrzucono do lodowatej rzeki Anizy.

Wiara Świętego Floriana była czymś godnym największego uznania. Święty Florian, podczas jednych z tortur miał powiedzieć, że gdyby nawet rzucono go w ogień, to on i tak nie wyprze się Chrystusa.

Poświęcający się strażacy również są rzucani w ogień. I również ich cechuje ta sama wiara, ten sam upór i niezłomność. Wiara w bezpieczeństwo ludzi, wiara w ich umiejętności , a przede wszystkim wiara w ich specjalną misję.

Chciałbym życzyć wszystkim strażakom, aby ta wiara nigdy ich nie opuściła. Mając jednak za patrona Świętego Floriana myślę, że im to nie grozi. Jestem przekonana, że strażacy to jedna z najodważniejszych grup ludzi. Bo jak inaczej nazwać osoby, które tak często ryzykują własnym życiem i zdrowiem dla nieznajomych?

Ja wierzę, że polscy strażacy zasługują na najwyższe uznanie i chciałabym, aby byli przekonani o tym, że ich poświęcenie, praca i misja są przez Nas, zwykłych zjadaczy chleba, jak najbardziej doceniane. Życzę im udanych akcji wyjazdowych i zawsze, ale to zawsze szczęśliwych powrotów do domu!

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img