Narcyz żonkil. Kwiat symbol.

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

W ogrodzie mamy już od miesiąca kwitną żonkile w kolorze słońca. Na początek może trzeba wyjaśnić czy narcyz to żonkil, czy żonkil to narcyz, bo te nazwy często ludzie używają zamiennie. Otóż najprostsza odpowiedź brzmi: nie każdy narcyz jest żonkilem, ale każdy żonkil jest narcyzem. A dokładnie żonkil należy do rodziny amarylkowatych, rodzaju narcyzów i gatunku narcyz żonkil.

Żonkile kojarzą się z nadejściem wiosny. Charakterystyczny kształt kwiatów, ich intensywny, radosny żółty kolor i delikatny zapach sprawiają, że żonkile są bardzo lubiane i cenione nie tylko przez profesjonalnych ogrodników, ale przez zwykłych zjadaczy chleba, którzy na ogród mogą poświęcić tylko chwilę. Można go uprawiać w ogrodzie albo w doniczce. Żonkile pięknie wyglądają w bukiecie wraz z innymi wiosennymi kwiatami, są więc często wykorzystywane przez florystów.

Żonkile kwitną między końcem marca a majem. Mogą nawet wyrosnąć spod warstwy białego puchu, czyli śniegu. Żonkile wyrastają z wcześniej umieszczonych w glebie cebulek. Na samym początku wyrastają zielone, podłużne liście, a później pojawia się łodyga żonkila, która przez następne dni ładnie powinna się rozwijać.

SADzimy ŻONKile

W Ogrodzie

żółte żonkile

Żonkil jest smukłym kwiatem i dorasta do około 40 cm. Jest rośliną wytrzymałą i nie wymagającą specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Sadzi się ją zazwyczaj na przełomie sierpnia i września. Uwaga! Nie można sadzić później niż w miesiącu wrzesień, gdyż cebula nie zdąży wykształcić korzenia i praktycznie nie będzie odporna na przymrozki. Po posadzeniu obficie podlewamy uprawę. Idealnie jest sadzić żonkile w nasłonecznionych miejscach i na próchniczej glebie, utrzymującą stałą wilgotność. Cebulki tych kwiatów powinno się wsadzać do ziemi na głębokość około dwóch do trzech razy większą niż wynosi wysokość cebulki. Warto jest zachować 20 centymetrów odstępu pomiędzy dołkami. Żonkile sadzi się w specjalnie przygotowane miejsce, po 3-4 cebule do jednego dołka. Gdy zaczyna się wiosna i kwiat żonkilu osiągnie około 5 cm wysokości, można użyć nawozu azotowego. Do tego celu nadaje się siarczan amonu, saletra amonowa albo mocznik. Natomiast jeśli żonkile rosną w tym samym miejscu kilka lat, wtedy można zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin cebulowych lub kwitnących.

Gdy zauważymy, że liście i pęd naziemny obumierają, należy wykopać cebulę. Z reguły robi się to w czerwcu albo lipcu. Oczyszczone cebulki odstawia się w przewiewne, ciemne i chłodne miejsce (dodatkowo można je zaprawić środkiem przeciwgrzybiczym).Żonkile kilka lat mogą przebywać w tym samym miejscu w gruncie, ale tak po 5-8 latach najlepiej wykopać cebulki, aby po kilku miesiącach np. we wrześniu, wsadzić je w nowe miejsce.

Krótki filmik z ogrodu:

Sadzimy żonkile w doniczce

Żonkile z powodzeniem mogą być uprawiane w doniczce i cieszyć nasze oko np. na balkonie czy tarasie. W tym celu potrzebujemy cebulki po leżakowaniu w chłodnym miejscu przez minimum dwa miesiące. Do doniczki używa się żyznej, przepuszczalnej ziemi, do której wsadza się cebulki. W początkowej fazie wzrostu powinno się zapewnić cebulkom dość niską temperaturę, około 10 stopni Celsjusza. Gdy pąki będą już widoczne, temperatura może wzrosnąć (ale nie powinna przekraczać 20 stopni). Żonkile lubią wilgotne podłoże i nasłonecznione miejsce. Aby ziemia w doniczce nie stała się sucha, należy podlewać ją do podstawki mniej obficie, ale około trzy razy w tygodniu. Co dwa tygodnie dostarcza się żonkilom środek zawierający potas i nawożenie kompostem.

Kiedy roślina przekwitnie, powinno się uciąć jej kwiaty i wyciągnąć cebulki z doniczki. Następnie można przenieść cebulki do zimniejszego miejsca, po to by przeschły. Po upływie około 3-4 tygodni, wkłada się cebulki do papierowej torby i posypuje piaskiem. Takie cebulki sadzimy w ogrodzie na początku sierpnia.

Polecam ten przyjemny w odbiorze filmik, który w prosty sposób pokazuje jak sadzić żonkile:

Żonkil jako symbol powstania w getcie warszawskim

Żółte żonkile są znanym i powszechnie stosowanym symbolem pamięci. 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskich, będące dużą akcja zbrojną wymierzoną przeciwko nazistom na terenie okupowanej Polski. Ten zryw jest symbolem walki o godność. A symbolem pamięci o tym wydarzeniu jest żółty żonkil. Uzasadnieniem wykorzystania żółtych żonkili jest historia Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W książce „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall Edelman wyznał, że co roku, 19 kwietnia (w rocznicę wybuchu powstania w getcie) otrzymywał od kobiety duży bukiet żółtych żonkil. Później sam składał co roku bukiet żonkil przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Ze względu na ten zwyczaj organizatorzy 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim uczynili z żółtego żonkila symbol pamięci tego wydarzenia.

żonkile narcyz
żonkile narcyz
- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img