Nowa w pracy? Przeczytaj…

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Przeszłaś pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną. Podpisałaś umowę. Powinnaś czuć, że najtrudniejsze jest już za Tobą. Niestety, jest wręcz przeciwnie. Żołądek ściska Ci się z nerwów, czujesz się nieswojo i niepewnie i nie masz pojęcia, czego się spodziewać. Ale jednocześnie wiesz, że takie odczucie to jest coś zupełnie normalnego w tej sytuacji. W końcu wkraczasz w nowe środowisku, będziesz otoczona ludźmi, których nie znasz i z pewnością nie unikniesz bycia ocenianą.

Możesz jednak przyswoić kilka informacji, które z pewnością pomogą Ci w zadomowieniu się w nowej pracy.

Jak czegoś nie wiesz, po prostu pytaj

Na szczęście jeszcze nie urodziła się taka osoba, która by od razu wiedziała wszystko. Każde miejsce pracy, ma swoje zasady funkcjonowania, do którego nowy pracownik musi się przystosować. A najlepiej i najszybciej można się przystawać po prostu zadając pytania. Przy okazji masz okazję do rozmowy z innymi pracownikami, bo zadawanie pytań jest sposobem na nawiązanie kontaktu. W większości przypadków współpracownicy będą chętnie odpowiadać na wszystkie Twoje wątpliwości i raczej będą chcieli, abyś jak najszybciej wpasowała się do ich zespołu. Ilość informacji może być na początku trudna do przetworzenia, ale chęć do ich poznania powinna być doceniona.

Podejdź poważnie do swoich obowiązków

Pewnie pomyślałaś, że to oczywiste. No tak, takie powinno być, ale jest sporo osób, które do nie końca traktuje nową pracę poważnie, a ich lekceważący stosunek jest bardzo widoczny. Traktując poważnie zlecone Tobie zadania, dajesz jasny sygnał, że zależy Ci na tej pracy i zaczynasz wzbudzać wśród innych osób zaufanie. Natomiast takie zachowanie się jak korzystanie z social media, spóźnianie się, odbieranie prywatnych telefonów, zbyt długie przerwy na posiłek i kawę sprawiają, że współpracownicy mogą pomyśleć, że jesteś mało zaangażowany i będą podchodzić do Ciebie sceptycznie.

Zaakceptuj różnice

W Twojej poprzedniej pracy panowały inne reguły, szef zachowywał się w swój specyficzny sposób, a ludzie podchodzili do pewnych rzeczy w odmienny sposób, czyli po prostu było inaczej. A Ty jesteś przyzwyczajona do tego „inaczej”, ale im szybciej zaakceptujesz fakt, że w nowej pracy panuje nowa, nieznana tobie kultura, tym lepiej. Różnice będą zawsze i raczej nie warto na głos ich komentować, zwłaszcza jeśli miałabyś się negatywnie wypowiedzieć o swoim nowym miejscu pracy. Chyba nie chcesz, aby twoi nowi koledzy pomyśleli, że wolałabyś być teraz tam skąd niedawno odeszłaś?

Nie obgaduj i nie plotkuj

Plotkowanie w miejscu pracy to codzienność. To było, jest i będzie. Jednak gdy zaczynasz pracę w nowym miejscu, jesteś z reguły osobą neutralną i idealnie byłoby gdybyś nie dała wciągnąć się w rozmowy o innych współpracownikach, zwłaszcza jeśli są to plotki, albo co gorsza obgadywanie. Nie krytykuj innych, ani nie potakuj krytykantom, tylko dlatego, że chciałabyś się dołączyć do rozmowy albo zacisnąć więzi. Można inaczej zbudować relacje z kolegami i koleżanki z pracy, niż poprzez rozsiewanie plotek i dołączanie do obgadywania innych.

Nie zadzieraj nosa

Może zostałaś zatrudniona jako specjalistka albo będziesz zarządzać ludźmi albo po prostu świetnie nadajesz się do tej pracy. Super, ale warto pamiętać o jednym. Nie wywyższaj się i nie pouczaj swoich nowych współpracowników, zwłaszcza na początku. Ludzie nie lubią osób, którzy myślą, że wiedzą wszystko najlepiej. Poobserwuj, zorientuj się w jaki sposób komunikują się ze sobą ludzie w firmie, a swoje pomysły przekazuj w jak najbardziej przyjazny sposób.

Uśmiechaj się i bądź po prostu miła

Często najlepszym sposobem na zyskanie sympatii współpracowników jest dać się poznać jako osoba serdeczna, otwarta i najzwyczajniej w świecie miła. Nie ma najmniejszej potrzeby zrzędzić na swoje stare miejsce pracy, emanować negatywnymi emocjami i zamykać się w sobie. Nikt Cię tutaj nie zna, jesteś czystą kartą, która powoli będzie zapełniana. Najlepiej, aby była zapełniona pozytywnym wrażeniem o Twojej osobie. Także uśmiechnij się. Nie tylko do innych, ale przede wszystkim do siebie

I na koniec:

wieczorem, przed pierwszym dniem w nowej pracy, weź długą kąpiel z bąbelkami, puść ulubioną muzykę, zabierz ze sobą kobiecy magazyn i nastaw się pozytywnie.

- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img