Lawenda. Śródziemnomorska piękność

Życzę Ci udanego dnia!

Polecam

Tym wpisem chciałabym zacząć serię wpisów o prowadzeniu przydomowego ogrodu mojej mamy. Ogród jest naprawdę duży i myślę, że będzie co pokazywać. Mama jest wielką pasjonatką pięknych ogrodów, uwielbia sadzić, przesadzać, przycinać, podlewać, tworzyć, komponować, wąchać i na końcu podziwiać 🙂

LAWENDA. ODMIANA BLUE SCENT

lawenda blue scent

Lecznicze walory Lawendy

Lawenda jest nie tylko wspaniałą krzewinką ozdobną, ale także cenioną rośliną leczniczą. Wypicie herbatki z lawendy działa uspokajająco. Niezwykle popularne są kąpiele z dodatkiem olejków z lawendy, które pomagają przy trudnościach z zasypianiem i dobrze wpływają na skórę. Olejek lawendowy działa przeciwbakteryjnie i obniża ciśnienie tętnicze. Natomiast nalewka z lawendy jest środkiem stosowanym na lekkie zakażenia skórne i ukąszenia owadów.

Wymagania i pielęgnacja

Najlepiej uprawiać ją w miejscu nasłonecznionym. Gleba powinna być przepuszczalna, czyli woda nie powinna stać w miejscu, ponieważ wilgoć utrzymująca się dłużej w podłożu może doprowadzić do zamierania rośliny.

Mama swoje sadzonki kupiła trzy lata temu. Jest to odmiana „Blue Scent” o rozłożystym pokroju i intensywnie niebieskich kwiatach. Posadziła ją na wiosnę. Dorasta do 70 cm i rośnie bardzo szybko, przy czym bujnie i długo kwitnie, i toleruje półcień. Pięknie pachnie dlatego świetnie nadaje się na susz.

Lawenda wcześnie kwitnie, więc możemy dokonać aż dwa zbiory np w czerwcu i w sierpniu.

Aby lawenda idealnie rosła musimy przycinać pędy. Dzięki temu roślina rozkrzewia się i ma ładny kształt i obficiej kwitnie. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, a drugie warto wykonać jeszcze raz po przekwitnieniu, czyli pod koniec lata. Tniemy mniej więcej w połowie wysokości ulistnionych pędów.

Mama nie nawozi swojej lawendy, ponieważ nadmiernie nawożona rośnie jest wybujała i traci swój ładny kształt. Warto wspomnieć, że ta roślina dobrze nadaje się do donic, a więc można nią dekorować balkony. Tylko należy uważać na przelanie w donicy – roślina jest na to bardzo wrażliwa.

lawenda blue scent
lawenda blue scent
lawenda blue scent
lawenda blue scent
lawenda blue scent
lawenda blue scent
- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Advertisement -spot_img

Polecam!!!

- Advertisement -spot_img